Warsiawiaki legularne i flancowane, mają zaszczyt zobaczyć swoją stolicę z zupełnie innej, ciekawej i klawej strony.

Słuchamy historii , opowiadanych własnoręcznie przez Przemysława Śmiecha stołeczną nawijką, godną słynnych felietonów Mistrza Wiecha.

Jest o znanych i nieznanych miejscach, wydarzeniach i osobliwych osobistościach warszawskiej dzielnicy, których to warsiawskich rodaków nie sposób nie polubić.

Abyśmy wszyscy jeden z drugiem nadawali i odbierali na jednej fali, jest trochę adukacji, oczywiście z humorkiem.

Warsztaty gwary warszawskiej z pewnością pomogą zrozumieć co obznaczają się słowa : ancug, marynara, sztylpy i temuż podobnież.

Jak to przy nauce, są pytania i konkursy, ale z miłymi nagrodami książkowymi, losowanymi przez ślepe sierotkie po każdym spotkaniu.

Poznajemy oraz i dawny folklor warszawskiej ulicy i zacisznych podwórek.

Przewodnikiem jest tutaj Heniek Małolepszy – urodzony na Pradze, bard szlagierów muzykalnych przedwojennej Warszawy. Pieśni i ballady, śpiewane z klasycznym, podwórkowym akcentem, z akompaniamentem klasycznej mandoliny, wprowadzają nas w atmosferkie, dzięki której czujem się zaproszeni na bal na Gnojnej, na wstawe u Bronki, zwruszamy się smutnym epilogiem historii Felka Zdankiewicza, czy pouczającą historią niezdrowych afektów hrabiego do tej Wiśniewskiej.

Spotykamy się także ze współczesną Warszawą, ale widzianą przez pryzme historii miejsc wybranych przez Jarka Kaczorowskiego, przewodnika z Praskiej Ferajny.

Zachęcam naszych przyjaciół – odbiorców, nie tylko do rozpoznawania tych miejsc i wysłuchania ich historii, ale także dzielenia się z nami własnymi odkryciami.

Może znalazłeś pan jaki nieznany zakątek, a może znasz pani sąsiada, który pamięta, gdzie dawniej był bazarek, sklep kolonialny, knajpka, czy inne miejsca które już nie egzystują. Tacy obywatelowie pamiętają historie, które nigdy nie zostały zapisane, a może warto je utrwalić dla potomnych. Chętnie obejrzymy nagrania i zdjęcia, poznamy ciekawych ludzi, może nawet zaprosimy do programu.

A ponieważ – nic za darmo, najlepsze odkrycia i pomysły nagrodzimy pamiątkowymi książkami.

Uskuteczniamy z Wami randewu od czerwca do października na 10 spotkaniach, mniej więcej dwa spotkania w miesiącu.

Pierwsze nasze spotkanie zdarzylo sie przy okazji  jubileuszu klimatycznego miejsca, które nas gościlo: Piąta Rocznica Księgarni i Klubu „Między Wierszami”,  a wszystko zaczelo się 18 czerwca 2020 r.  we czwartek, kiedy zegar wybil 19:00.

Zapraszamy,

Z warsiawskim ukłonem,

Zespół warsiawskich spotkań Między Wierszami

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.